13.4 C
New York kenti
Cumartesi, Ekim 1, 2022

Buy now

spot_img

Erdoğan’dan AB’ye göçmen mesajı: Yükü paylaşması gereken çevrelerin somut adım atma zamanı gelmiştir

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, göçmenler için “Türkiye üzerine yıkılan bu ağır sorumluluğu tek başına taşıyacak değildir. Avrupa başta olmak üzere yük paylaşması gereken çevrelerin gerçekçi ve somut atma adım atma zamanı gelmiştir,” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan AB'ye göçmen mesajı: Yükü paylaşması gereken çevrelerin somut adım atma zamanı gelmiştir

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin Toplu Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, mülteci meselesiyle ilgili “Türkiye üzerine yıkılan bu ağır sorumluluğu tek başına taşıyacak değildir. Avrupa başta olmak üzere yük paylaşması gereken çevrelerin gerçekçi ve somut atma adım atma zamanı gelmiştir. Kardeşliğimizin, insanlığımızın gereğini yaptık, yapmayı sürdürürüz. Önce Irak, ardından Suriye, Libya, Karabağ ve şimdi de Afganistan’da yaşanan trajediler karşısında bizim kadar fedakarlık yapan, kararlı duruş sergileyen hiçbir ülke yoktur. Ama bu hasletimizi kendi güvenlik ve refah zenginliklerinin bekçiliğine kalkanların istismarına gelecek değiliz. Önümüzdeki dönemde adil ve hakkaniyetli yük paylaşımları için gereken girişimlere devam edeceğiz,” dedi.

Erdoğan, “Cumhuriyet Meydanı’ndaki buluşmamıza gelmeden önce Akkuyu Nükleer Güç Merkezimizin inşaatında incelemelerde bulunduk. Mühendis ve işçilerimizin gayretiyle santral inşaatının hızla yükseldiğine şahit oldum. 13 bin mühendisin 10 bini Türk, 3 bini Rus olmak üzere çalıştığı böyle bir eser inşallah birinci ünitesi 2023’ün Mayıs’ında bitecek. En son ve en güvenli teknoloji ile inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer santralinin bu ünitesini inşallah 2023 Mayıs’ına yetiştireceğiz. Bu projeyi 2023 hedeflerimizin önemli sembollerinden biri olarak görüyoruz. Dünyada 443 nükleer santral halen faaliyette. 19 ülkede 51 nükleer santral inşaat safhasında iken Türkiye’yi bu imkandan mahrum bırakmak isteyenlerin derdi başka bir şey. Akkuyu’daki tesis üreteceği elektrikle kalkınmamıza, karbon emisyonunda sağlayacağı azaltımla, teknoloji ile atılımlarımıza çok önemli katkılar sağlayacaktır. İklim değişikliği tartışmalarımız giderek arttığı dönemde önemi artan nükleer santrallerdir. Amacımız ikinci, üçüncü nükleer santraline kavuşacak adımları atmaktır. Mersin, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında en önde olduğunu ispatlamıştır. Bu stratejik yatırımın ülkemize kazandırılmasında ve inşasında emeği geçenleri buradan tekrar tebrik ediyorum,” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

* Ülkemize sığınan milyonlarca mağdura kucak açtık. Mersin bu büyük kardeşlik ve insanlık örneğinin yükünü en çok çeken illerimizden biridir.Bir dönem terör, bir dönem güney komşularımızdan kaynaklanan göç yüküne rağmen Mersin kalbini ve kollarını mazlumlara açarak onurlu duruşundan taviz vermemiştir. Mersin bugün de kendine yakışanı yapmaktadır. Türkiye üzerine yıkılan bu ağır sorumluluğu tek başına taşıyacak değildir. Avrupa başta olmak üzere yük paylaşması gereken çevrelerin gerçekçi ve somut atma adım atma zamanı gelmiştir. Kardeşliğimizin, insanlığımızın gereğini yaptık, yapmayı sürdürürüz. Önce Irak, ardından Suriye, Libya, Karabağ ve şimdi de Afganistan’da yaşanan trajediler karşısında bizim kadar fedakarlık yapan, kararlı duruş sergileyen hiçbir ülke yoktur. Ama bu hasletimizi kendi güvenlik ve refah zenginliklerinin bekçiliğine kalkanların istismarına gelecek değiliz. Önümüzdeki dönemde adil ve hakkaniyetli yük paylaşımları için gereken girişimlere devam edeceğiz.Mersin’in hakkını, hukukunu kimseye yedirmeyiz. Sizlerin fedakârlılığını, yüce gönüllülüğünüzü kimsenin görmezden gelmesine izin vermeyiz. Akdeniz’de elde ettiğimiz kazanımlara sahip çıkararak Mersin’in yıldızını daha da yükseğe çıkarmak için tüm gücüyle mücadele ediyoruz.

* Birileri hala büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda ilerlediğimizi görmeye yanaşmasa da biz milletimizle beraber bu yolda yürüyeceğiz. Türkiye’ye diz çöktürmek için yıllardır çırpınanların heveslerini kursaklarında bırakarak 2023 hedeflerine yürüyoruz. Milletimize tek vaat değil eski Türkiye’yi yeniden hortlatmak olanların tersine 2053, 2071 vizyonu demeye devam ediyoruz. Bay Kemal rahatsız oluyor. Varsın olsun. Bay Kemal’e şunu söylemek lazım; bu ülkede senin bir dikili ağacın var mı? Bir eseriniz var mı? Elhamdülillah 19 yıldır biz eserlerimizle övünüyoruz.

* Eşek ölür kalır semeri, insan olur kalır eseri. Biz bunların sözünü etmekle kalmıyor eser ve hizmet siyasetimizle adım adım taşları döşüyoruz. Mersin’in ülkemiz için kritik bir dönüm noktası olan bu kutlu yolda bize daha güçlü destek vereceğine inanıyoruz. 2023 inşallah bir dönüm noktası olacak. Büyük ve güçlü Türkiye derken içi boş siyasi slogan olarak söylemiyoruz. 19 yılda her alanda ülkemize kazandırdığımız güçlü eser ve hizmet siyaseti, altyapısıyla bunun üzerine bina ediyoruz. 81 vilayetin tamamı gibi Mersin’de de cumhuriyet döneminde eşi benzeri görülmemiş hizmetlere kavuşmuştur.

* Milletin derdiyle dertlenmeyenler, hiçbir yaraya merhem olamazlar. Hasbelkader yönetime geldikleri yerlerde sadece hayal kırıklığına yol açarlar. Sadece kaynak israfına, vakit kaybına sebep olurlar. Sizlerden karşınıza gelenleri, ağızlarından çıkan laflarla değil, yaptıklarıyla, ortaya koydukları eserlerle ölçüp biçmenizi istiyorum. Bu ülkeye daha fazla demokrasi getireceğini söyleyenlerin geçmişte millete nasıl zulmettiklerini, insanlara inanç, fikir hatta kıyafetlerinden dolayı nasıl ötekileştirdiklerini hatırlayın. Geçmişte yapılan her işe, yatırıma, hizmete nasıl köstek olduklarını hatırlayın. Bir bakın kafa aynı kafa mı? Evet aynı kafa. Aynı kafadan farklı neticeler çıkarmasını beklemek akıl kârı bir iş değildir. Siyaset adına düğün evinin tefçisi, ölüm evinin yasçısı gibi davrananların milletin dertlerine ortak olduklarını, hüzünlerini paylaştıklarını görmedik. Akdeniz’de petrol ve doğalgaz ararız, Rumların ağzıyla karşı çıkarlar. Karadeniz’de doğalgaz buluruz kendi akıllarınca dalga konusu yaparak elde edilen başarıyı itibarsız hale getirmeye çalışırlar. Sınır ötesinde operasyon yaparız zalimlerin ve teröristlerin yanında yer alırlar. Türkiye’nin aleyhindeki her kampanyanın içerideki borazanlığına soyunan zihniyet yerli ve milli her adıma karşı çıkarak gerçek yüzünü ortaya koymaktadır.

* Siyasi, ekonomik, askeri olarak geniş bir etki alanı oluşturmayı bunlara rağmen başarmışızdır. Bunlarda olmayan yerli ve milli duruştur. Cumhur İttifakı olarak nasıl Türkiye’yi darbecilerden temizlediysek, terör örgütlerinin kuşatmasından çıkarttıysak. Küresel sistemde söz sahibi yaptıysak inşallah bundan sonra çok daha fazlasını milletimize kazandıracağız. Yeter ki beraberliğimize, birliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım.”

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,506TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles