-1.1 C
New York kenti
Salı, Şubat 7, 2023

Buy now

spot_img

ABD Başkanı Biden: Afganistan’da 20 yıllık savaşı bitirdik

BM Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Biden, “Afganistan’da 20 yıllık savaşı bitirdik” diye konuştu. İran’a ilişkin de ülkenin nükleer silah sahibi olmaması için verdikleri sözü tutacaklarını vurgulayan Biden, nükleer anlaşmaya dönmek için diplomatik çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.

ABD Başkanı Biden: Afganistan'da 20 yıllık savaşı bitirdik

ABD Başkanı Biden, “Afganistan’da 20 yıllık savaşı bitirdik” dedi.

Biden, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Burada yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması için “gerekeni yapacaklarını” söyleyen Biden, “İran üzerine düşeni yaparsa anlaşmaya dönmeye hazırız” şeklinde konuştu.

Biden, uluslararası topluma iş birliği mesajı vererek, “Katı bloklara bölünmüş yeni bir Soğuk Savaş veya dünya peşinde değiliz, bir kez daha söylüyorum bunun peşinde değiliz.” dedi.

20 Ocak 2021’de ABD Başkanlığı koltuğuna oturan Biden, bu sıfat ile bugün ilk kez BM Genel Kurulu’na hitap etti.

Biden, konuşmasında ABD’nin artık sonu gelmeyen savaşlara bir son vermeye başladığını ve silahın hiçbir zaman çözüm olmayacağını vurgulayarak, “ABD’nin askeri gücü bizim son çare aracımız olmalı, dünyada gördüğümüz her soruna bir cevap olarak kullanılmamalı.” dedi.

ABD’nin kendi değerleri ve stratejisini savunmaya devam edeceğinin altını çizerek, “Müttefiklerimizi ve dostlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Güçlü ülkelerin daha zayıf ülkeleri ezme ve zorla topraklarını ele geçirme çabalarına karşı çıkacağız.” ifadesini kullandı.

Biden, “Katı bloklara bölünmüş yeni bir Soğuk Savaş veya dünya peşinde değiliz, bir kez daha söylüyorum bunun peşinde değiliz.” diye konuştu.

BIDEN’DAN İSRAİL VE FİLİSTİN İÇİN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Nükleer silahlardan arınma konusuna da öncelik vereceklerini kaydeden Biden, “ABD, İran’ın nükleer silah sahibi olmasını önlemek için verdiği sözü tutacaktır. İran’ın nükleer anlaşma şartlarına dönmesini sağlamak için konuda P5+1 (Çin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD, Almanya) ülkeleri ile diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz. İran nükleer anlaşma şartlarına dönerse, biz de aynısını yapmaya hazırız.” mesajını verdi.

Orta Doğu’da anlaşmazlıkların çözümü için şiddetin ilk çözüm olmaması adına çabalarını sürdürdüklerini belirten Biden, “Bağımsız bir Yahudi devletine desteğimiz açıktır. Ancak, İsrail’in demokratik bir Yahudi devleti olarak geleceğinin oluşturulması ve demokratik bir Filistin devleti için en iyi yol, iki devletli çözümdür. Şu anda bu çözüm için alacağımız uzun bir yol var ancak hiçbir zaman pes etmemeliyiz.” görüşünü paylaştı

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,693TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles