12.4 C
New York kenti
Çarşamba, Mayıs 25, 2022

Buy now

spot_img

15 bin öğretmen alımı: Din kültürü, ‘Matematik’ ve ‘Türkçe’yi yine solladı

15 bin öğretmen alımına ilişkin branş bazında kontenjan dağılımı belli oldu. En fazla atama yapılacak ilk 3 branş, 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve 1302 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği olarak belirlendi. En fazla kontenjan ayrılan dördüncü branş olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ise Türkçe, Matematik, Fizik ve İngilizce branşlarını geride bıraktı.

15 bin öğretmen alımı: Din kültürü, 'Matematik' ve 'Türkçe'yi yine solladı

BirGün/ANKARA

2016-2021 yıllarını kapsayan beş yılda gerçekleştirilen öğretmen atamalarında toplam kontenjanın yüzde 10’unu oluşturan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşı, 15 bin ek atama kontenjanından da aslan payını aldı. En fazla kontenjan ayrılan dördüncü branş olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkçe, Matematik, Fizik ve İngilizce branşlarını geride bıraktı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 15 bin öğretmen alımı için branş ve kontenjan dağılımını açıkladı.

Öğretmen atamalarında hemen her yıl en fazla kontenjan alan branşlar arasında bulunan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Ocak 2022’de gerçekleştirilecek ek 15 bin sözleşmeli öğretmen alımlarında da öne çıktı. Din Kültürü için bin 30 kontenjan ayrıldı.

En çok atama yapılacak alan 2 bin 175 kontenjan ile Sınıf Öğretmenliği, en çok atama yapılacak ikinci alan bin 755 ile Özel Eğitim olurken bin 302 ile Okul Öncesi branşı üçüncü sırada yer aldı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşı ise aralarında Türkçe ve Matematiğin de yer aldığı toplam 105 branşı geride bırakarak, en çok atama yapılacak dördüncü branş oldu.

HER ATAMADA AYRICALIK TANINDI

Resmi verilere göre, MEB’in 2015-2020 dönemlerinde yaptığı atamaların tümünde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği branşına öncelik verildi. Bütün atamalarda ilk üçüncü sırada yer alan din kültürünü sadece sınıf öğretmenliği geçti. Son 5 yıldaki atama kontenjanlarının yaklaşık yüzde 10’u din kültürü öğretmenlerine ayrıldı.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,329TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles